Blaty kuchenne to przede wszystkim powierzchnia robocza. Często się brudzi, kroimy na nim, stawiamy gorące naczynia, coś na niego wylewamy. Wszystko to sprawia, że powinien być wyjątkowo odporny, solidny i trwały. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Wybór mebli i blatów kuchennych jest obecnie bardzo duży. Urządzając kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę, że te dwa elementy powinny tworzyć zgrany duet. Blat kuchenny to jeden z ważnych elementów wykończeniowych – w dodatku bardzo często eksploatowany.

Rodzaje blatów do kuchni i ich najważniejsze cechy

Blaty drewniane. Do wyboru są różne gatunki drewna (m.in. blaty dębowe lub bukowe albo z drewna egzotycznego). Blat drewniany można wykonać zarówno z drewna litego, jak i klejonego. Są ciepłe w dotyku, dodają wnętrzu rodzinnego i przytulnego charakteru, prezentują się elegancko i ponadczasowo. Wyjątkowo popularnym wyborem jest blat dębowy lub z drewna egzotycznego, m.in. merbau.

Blaty drewniane wpiszą się w różne aranżacje kuchenne – m.in. nowoczesne lub rustykalne. By jednak były trwałe, wymagają impregnacji – olejowania albo lakierowania. Od gatunku drewna zależy wytrzymałość i koszt wykonania oraz montażu blatu kuchennego.

Blaty z laminatu. Zwykle są to blaty wykonane z płyty wiórowej pokrytej laminatem. To opcja najtańsza, ale nie zapewni takiej elegancji jak blat dębowy ani wytrzymałości jak blat z konglomeratu. Laminat ochroni przed zaplamieniem czy nasiąkaniem, ale warto obchodzić się z nim dość ostrożnie. Jego zaletą jest też wzornictwo – ogromny wybór doceni każdy miłośnik trendów. Takie blaty mogą z powodzeniem imitować m.in. drewno (dąb, sosnę, merabau czy teak) czy kamień. Jeśli blaty dębowe lub marmurowe są zbyt drogie, można rozważyć zakup takiego zamiennika.

Blaty z kamienia naturalnego. Popularne są m.in. blaty granitowe, gdyż są solidne, trwałe, twarde i odporne na uszkodzenia, powstawanie plam czy ścieranie oraz wpływ wysokiej temperatury. To świetna inwestycja na lata, a także wyjątkowo elegancki model, idealny do luksusowych wnętrz. Do wyboru jest wiele odcieni i wzorów. Blat kuchenny wyprodukowany z kamienia jest też łatwy do utrzymania w czystości i możliw do naprawienia w razie uszkodzenia mechanicznego.

Blaty do kuchni z konglomeratu. Stanowią połączenie zmielonego kamienia, np. granitu, z żywicami. Są bardzo trwałe i sprawdzą się przez długie lata – to solidny wybór i świetna inwestycja. Najlepsze są konglomeraty granitowe i kwarcowe, bo są one trwalsze od marmurowych. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala znaleźć blat z konglomeratu odpowiedni do każdej kuchni.

Dzięki odpowiedniej mieszance zyskują na trwałości i odporności na zalania czy uszkodzenia. Poza tym są ciepłe w dotyku i lżejsze od naturalnego granitu czy marmuru. Ich plusem jest to, że można je łączyć bezspoinowo.